HOLİSTİK YÜZ ESTETİĞİ

Randevu ve Sorularınız İçin 0534 256 78 11 & 0258 264 64 65
MENÜ KAPAT

4D Sivilce İzi Tedavisi

4D Sivilce İzi Tedavisi

Sivilce nedir? Sivilce neden olur? Sivilce oluşumu hakkında yanlış bilinenler nelerdir? Sivilce neden iz bırakır? Sivilce izlerinden kurtulmak mümkün müdür? Sivilce izi tedavi uygulamaları can yakar mı? Tüm bu soruların cevapları yazımızda…

Sivilce nedir?

Sivilce ya da tıp literatüründe ifade edildiği ismi ile akne problemi gözeneklerin tıkanması ve yağ bezlerinin iltihaplanması ile ortaya çıkar. Sivilce daha çok yüz, omuz ve sırt bölgelerinde oluşmakla beraber, vücudun diğer birçok bölgesinde de çıkabilir. Kırmızı, şişkin, içi iltihaplı bir görünüme sahiptir ve kişiye acı – ağrı verir. Ergenlik, hem erkeklerde hem de kadınlarda sivilcelenme probleminin şiddetlendiği bir dönem olarak dikkat çekicidir. Sivilce probleminin ergenlik dönemi sonrasında, ileri yaşlarda da tekrarlayan bir şekilde devam etmesi toplumda sıkça karşımıza çıkan bir tablodur.

Sivilce neden olur?

Kulaktan kulağa duyulan ve sivilce oluşumuna sebep olduğu söylenen etkenler aslında toplumda yanlış bilinir. Sivilce oluşumunun asıl sebebi fazla şekerli ve yağlı besinler tüketmek ve cilt temizliğine dikkat etmemek değildir. Sivilce hormonların işleyişi ile doğrudan bağlantılı ve genetik yatkınlığın önemli rol oynadığı dermatolojik bir rahatsızlıktır. Kandaki veya derideki hormon seviyelerinde yaşanan artış, kişinin yağ bezlerinin büyümesine yol açar ve normal düzenin dışına çıkan bu değişim sonrası bölgede iltihaplanma gözlenir. Stres ve ilaç kullanımı gibi faktörler de yağ bezlerini etkileyebilir ve sivilce oluşumuna neden olabilir.

Sivilce neden iz bırakır?

Sivilce, vücudun doğal mekanizmalarının işleyişi ile iyileşir ancak hücrelerin faaliyeti cildi eski haline döndürmek için yeterli olmaz. Hücrelerin bölgeyi eski haline gelecek şekilde onaramadığı durumlarda, sivilcenin olduğu yerde çukur görünüme sahip kahverengi ve kırmızı lekeler-izler oluşur. Orta ve şiddetli seviyedeki sivilceler sıklıkla bu tarzda izler bırakır. Çukur görünümün arkasındaki bir diğer etken de cildi aşağıya çeken fibröz bantların oluşmasıdır. Medikal müdahale yapılmadığında bu izler yaşam boyu kalır.

4D sivilce izi tedavisi nedir?

4D sivilce izi tedavisi, vücudun kendi doğal mekanizmalarının onarmakta yetersiz kaldığı cilt dokusunu iyileştirmeyi amaçlar. Tedavi kapsamında uygulanan yöntemler ile sorunlu bölgede hücre üretimi ve kolajen sentezi arttırılır ve bu sayede sivilce izlerinden kurtulmak mümkün olur. Tedavi 4 farklı uygulamanın gerçekleştirilmesiyle tamamlandığı için dört farklı boyuta sahiptir ve bu yüzden 4D sivilce izi tedavisi olarak anılmaktadır.

4D sivilce izi tedavisi hangi uygulamaları kapsar?

  • Altın iğne (mikroiğneli radyofrekans)

  • Uygulamada hem iğnelerin açtığı dikey kanallar, hem de iğne uçlarından daha derine uygulanan radyofrekans enerjisi sayesinde sivilce izleri içten ve alttan uyarılır. Uyarılan alanlarda cildin hücre üretmesi tetiklenir, bu sayede çukurlukların dolması hedeflenir. Uygulamanın diğer bir önemli etkisi kılcal damar içermesi nedeniyle kırmızımsı olan sivilce izlerinin kızarıklığını azaltmasıdır. İşlem sırasında ciltte herhangi bir soyulma görülmez.

  • Thulium lazer

  • Çukurlukların dolmasına destek olan thulium lazer uygulaması kahverengi lekesi de olan sivilce izlerinin tedavisinde özellikle önemlidir. Deri yüzeyinde belirgin bir soyulma ve kızarıklık yapmadan ciltte çok ince kanallar açan cihaz, bir yandan kahverengi lekeye neden olan melanosit isimli hücreleri yok ederken, bir yandan da deri içinde oluşturduğu mikroskobik hasar noktalarıyla hücre üretimini tetikler. Noktasal lazer atışları yapıldığı için iyileşme süresi hızlıdır.

  • Fraksiyonel er: yag lazer

  • Sivilce izlerinin tedavisinde hücre üretiminin cildin üstten soyularak uyarılması işlemidir. İşlemde noktalar halinde lazer atışları yapıldığı için arada kalan sağlam alanlar iyileşmenin daha hızlı olmasını sağlar.

  • ….

  • Kişinin kendinden alınan kanın özel bir işlemden geçirilerek tekrar deriye uygulanmasıdır. Altın iğne, fraksiyonel lazer ve thulium tedavilerinden sonra uygulanması bu yöntemlerin hücreleri uyararak cildi yenilemelerini hızlandırır ve pekiştirir.

4D sivilce izi tedavisinin uygulamalar sırasında gerçekleştirilen ve “subsizyon” olarak anılan bir beşinci boyutu daha vardır. İzleri aşağıya çeken bantların kırılması işlemini ifade eden subsizyon uygulaması sivilce izi tedavisine önemli katkı sağlar.

4D sivilce izi tedavisi kaç seans, hangi sıklıkta uygulanır?

Sivilce izi tedavisi izlerin derinliğine ve yoğunluğuna göre 4 – 6 seans uygulanır. 4D yönteminde izlerin şiddetine göre yukarıda sözü edilen yöntemlerden oluşan bir tedavi programı yapılır. Tedavi aralıkları genellikle birer aydır. … uygulaması bu seanslardan bir veya ikisinde tedaviye eşlik eder.

4D sivilce izi tedavisinde işlemler sonrası işe, günlük yaşama ne zaman dönülebilir?

Tedavi programı sivilce izlerinin şiddetine ve türüne göre değişir. Çoğu zaman 3 – 4 seans altın iğne; 1 veya 2 seans thulium lazer; 1 veya 2 seans fraksiyonel lazer ve 1 veya 2 seans … uygulaması yapılır. Altın iğne, thulium lazer ve … seansları sonrası hasta işine, günlük yaşamına hemen dönebilir. Yalnızca tek seans uygulanan fraksiyonel lazer işleminde akne izlerinin şiddetine göre uygulanan dozlarda 3 – 6 gün arasında değişen bir iyileşme süreci beklenir.

4D sivilce izi tedavisinde her seans kaç dakika sürer?

Altın iğne, thulium lazer ve fraksiyonel lazer uygulamaları ortalama 40 dakikadır. Beraberinde … uygulaması yapılacaksa işlem 10 – 15 dakika daha uzun sürer.

4D sivilce izi tedavisi ağrılı mıdır, yan etkileri nelerdir?

Tedavi öncesinde uygulanan anestezik krem sayesinde oldukça konforlu bir uygulama yapılır. Toplam 5 kez uygulanan altın iğne ve thulium lazer seansları sonrasında birkaç saat yanma hissi ve kızarıklık olur. Kızarıklığı kapatmak için kapatıcı krem sürülebilir. Tek seans yapılan fraksiyonel lazer uygulamasında, uygulamanın şiddetine göre 3 – 6 gün süren kızarıklık, hafif ödem ve kabuklanma görülür.

4D sivilce izi tedavisi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Tedavi sonrasında güneşten korunmaya özellikle dikkat edilmelidir. Kabuklanma olduysa kabuklar kaldırılmamalı, kendiliğinden düşmeleri beklenmelidir. Deriyi tahriş eden kese gibi işlemlerden kaçınılmalıdır.

4D sivilce izi tedavisinin fiyatı nedir?

4D sivilce izi tedavisinin fiyat bilgisi internet üzerinden belirtilememektedir. Tedavi ücreti, hastanın isteklerine, şikayetlerine ve özelliklerine göre planlanacak tedavi programı sonrasında netlik kazanmaktadır. Uygulamalar ve tedavi yöntemleri hakkında daha detaylı bilgilendirme ve randevu için 0534 256 7811’i arayabilirsiniz.

Son Güncellenme Tarihi: 27/11/2019
Prof. Dr. Berna Şanlı'ya Telefonda Sorabilirsiniz 0534 256 78 11
Randevu İçin Tıklayın...

HOLİSTİK YÜZ ESTETİĞİ

Holistik yüz estetiği nedir? Holistik yüz estetiği uygulaması nedir? Holistik yüz estetiği uygulaması nasıl gerçekleştirilir? Holistik yüz estetiği uygulaması tekrar edilebilir bir yöntem midir? Holistik yüz estetiği uygulamasının yan etkileri nelerdir? Holistik yüz estetiği uygulaması can yakar mı? Tüm bu soruların cevapları yazımızda…

Holistik Yüz Estetiği
Open chat
Merhaba,
Sorularınız ve fiyat bilgisi için bize yazabilirsiniz!